Zapraszamy na Warsztaty Naukowe "Lato z Helem"
Na kanale YouTube Nauka 5.0 odbędą się interesujące wykłady z fizyki online, które odbędą się od 26 – 29 czerwca 2023 roku. Już od 39 lat organizujemy Warsztaty Naukowe Lato z Helem w Odolanowie, aby młodzież szkół ponadpodstawowych i studenci mogli rozwijać swoje pasje związane z fizyką poprzez doświadczenia, które wykonują pod opieką pracowników naukowych w Zakładzie Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie, będącym jednym z zakładów Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.
Odolanów jest wyjątkowym miejscem, jedynym w Europie i jednym z siedmiu na świecie, gdzie na skalę przemysłową PKN OREN S.A. Oddział PGNiG w Odolanowie oddziela bezcenny hel z gazu ziemnego. Dlatego Hel jest głównym bohaterem naszych Warsztatów. Przez 35 lat odbywały się wykłady i popołudniowe zajęcia naukowe. Przez ostatnie trzy lata spotykaliśmy się tylko online ze względu na pandemię COVID 19. W tym roku wracamy do realu. Do Odolanowa przyjadą uczestnicy, a wykłady i eksperymenty będą prowadzone w Zakładzie Fizyki Niskich Temperatur IFM PAN na terenie Gaz-Systemu, gdzie zakład się znajduje.
Nauczeni doświadczeniem ubiegłych lat nadal wykłady będziemy transmitować na kanale YouTube Nauka 5.0, na które serdecznie zapraszamy. W tym roku wiodącym tematem jest „Hel – nowe technologie". Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dzięki Sponsorom PKN ORLEN S.A. Oddział w Odolanowie, Gaz-System S.A., WOSEBA możemy realizować popularyzatorską działalność w zakresie fizyki. Prosimy o przekazanie i rozesłanie osobom zainteresowanym zaproszenia i programu, który przesyłamy w załączniku. Zapewniamy ciekawe tematy, konkursy z nagrodami i mamy nadzieję, że te spotkania będą zachętą do rozszerzania wiedzy z nauk ścisłych. Serdecznie zapraszamy na kanał YouTube Nauka 5.0.
Otwarcie Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Z ogromną przyjemnością zawiadamiamy o otwarciu Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, czyli pierwszego w Polsce muzeum, którego wystawa stała jest w pełni poświęcona Rotmistrzowi i jego żonie Marii!
Muzeum mieści się w oryginalnie zachowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej. 2 listopada 2022 roku w tym zabytkowym, odrestaurowanym budynku zostanie otwarta wystawa stała, ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów – „ochotnika do Auschwitz".
- Zadaniem naszego muzeum jest pokazanie rotmistrza Witolda Pileckiego nie tylko jako polskiego „superbohatera”, lecz także jako zwykłego człowieka – mówi Karol Madaj, dyrektor muzeum. – Chcemy opowiadać zarówno o szczegółach jego misji wywiadowczej w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i o wydarzeniach i ludziach kształtujących jego charakter.
Wystawa „O Marii i Witoldzie Pileckich” zaaranżowana została na trzech poziomach historycznego domu, wybudowanego w 1901 roku przez Konstantego Ostrowskiego – ojca Marii Pileckiej. Na parterze i poddaszu autorzy przedstawili historię Marii, także w okresie po śmierci jej męża. Pokazali również jej najbliższą rodzinę i miasto. Kuratorką wystawy jest Aleksandra Kaiper-Miszułowicz. Źródło: https://ostrowmazowiecka.naszemiasto.pl/muzeum-dom-rodziny-pileckich-wkrotce-zostanie-oficjalnie/ar/c1-9050473
Europejski Tydzień Kodowania
W październiku będziemy po raz kolejny brali udział w CodeWeek'u code. Na lekcjach informatycznych przedmiotów zawodowych uczniowie będą uczestniczyć w różnych formach programowania oraz dzięki współpracy z firmą KAINOS organizujemy warsztaty, w których przedstawimy przykładowe rozwiązanie automatyzacji i wdrażania kodu. Automatyzowanie wdrażania rozwiązania przy użyciu akcji GitHub dla Microsoft Power Platform. Nasze wydarzenia zostały umieszczone na mapie Tygodnia Kodowania o nazwie Laboratorium aplikacji webowych oraz Przykładowe rozwiązanie automatyzacji i wdrażania kodu.
Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.
Kodowanie, to nie tylko rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, kreatywności, skupiania uwagi czy współpracy w grupie, to również wielka satysfakcja i frajda z własnoręcznie stworzonych aplikacji czy gier.
Dlatego, warto uczyć się kodowania! W 2022 roku Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole odbędzie się w dniach od 7 do 21 października.
Opiekunem przedsięwzięcia jest p. Renata Leszczyńska, nauczyciel matematyki i programowania
Życzymy miłej zabawy oraz kreatywności w programowaniu :)
Niebawem Tydzień Programisty
W 256. dzień roku, a więc już 13 września 2022 r., na całym świecie jest obchodzony Dzień Programisty. W tym roku świętowanie odbędzie się w dniach 6 – 14 września 2022! Szczegóły na stronie: https://tydzienprogramisty.pl/.
Szkolnym opiekunem wydarzenia jest Renata Leszczyńska. Zapraszamy do udziału!