Goręczyno

Oddanie hołdu Ofierze wydarzeń grudniowych 1970

W dniu 16.12.2022 roku młodzież Powiatowego Zespołu Szkół w Przodkowie z klas I technik informatyk oraz technik programista uczciła pamięć zamordowanego 16.12.1970 roku mieszkańca Goręczyna 20-letniego Ludwika Piernickiego..

W asyście pocztu sztandarowego technikum im. rtm. Witolda Pileckiego uczniowie złożyli kwiaty oraz zapalili znicz pamięci.
Oddanie hołdu Ofierze wydarzeń grudniowych 1970 roku poprzedziła pogadanka poświęcona trzem ważnym wydarzeniom 16 grudnia:

  1. Śmiertelnego zamach na życie I Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej prof. Gabriela Narutowicza 16.12.1922 roku. Zamach był pierwszym wyłomem w tworzącej się demokratycznej Polski. Dokonany z pobudek ideologicznych wzbudzanych przez przeciwników politycznych. Zwrócono uwagę młodzieży na wartość procesów demokratycznych, rozbieżne interesy grup politycznych. Ale żadna z tych przesłanek nie uprawnia, usprawiedliwia gwałtu przemocy na Pierwszej Osobie Rzeczypospolitej. Aktem zmiany może być tylko demokratyczny mandat dany przez wyborców, lub ich przedstawicieli.
  2. Morderstwu 9 górników Kopalni Wujek w Katowicach dokonanej 16.12.1983 roku. Uzurpacja władzy w postaci bolszewickich wysłanników Rosji Sowieckiej nie chcąc oddać władzy wprowadziła tzw. Stan Wojenny, łamiąc nawet swoje prymitywne zasady prawa ( dla wyjaśnienia, w tym terminie obradowała komunistyczna Rada Państwa i to należało ewentualnie do jej kompetencji, a nie rządu agenta KGB Jaruzelskiego. Co innego ogłoszono, co innego było legalne) Przedstawiono młodzieży szykany jakie zafundowała władza komunistyczna, zabranie jakichkolwiek praw obywatelskich, internowania, pozbawiania pracy, więzienia, tragiczną utratę życia przez wielu Polaków.
  3. Celem głównym wyjazdu było uczczenie pamięci Ludwika Piernickiego. Zwykłego młodego człowieka, który na wezwanie rządzących - Jaruzelski był już Ministrem Obrony Narodowej, pojechał do pracy i zginął, jak wielu, w okolicach przystanku Gdynia Stocznia w Czarny Czwartek 1970 roku. Zastrzelony bez jakiegokolwiek powodu. W egzekucji przeprowadzonej przez Milicję, UB, ORMO i Wojsko zwane Ludowym. Przypomniano młodzieży o tych dramatycznych wydarzeniach, więzieniu ludzi bez powodu, wyrzucania z pracy, inwigilacji, tragizmu społeczeństwa, któremu władza 1970 roku na kilkanaście dni przed Bożym Narodzeniem podniosła ceny na podstawowe artykuły spożywcze, przy bardzo niskich wynagrodzeniach Polaków.

Taka lekcja historii Narodu, zetknięcie się z dowodami zbrodni jest najlepszym sposobem na pamięć o tych, którzy zginęli, z pogardą dla oprawców, którzy w każdym z tych przypadków pozostali bezkarni i nieosądzeni.

Kazimierz Klas, Dyrektor PZSP, organizator wyjazdu

 

Cytat dnia

„Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry”

Seneka

0
Uczniów 
0
Absolwentów
0
Nauczycieli